Teltis

TeltsPēdējā laikā popularitāti guvušas jurtas tipa teltis. Atšķirībā no klasiskajām, tām ir vairākas priekšrocības. Tās izturīgākas vējā, siltākas, netraucē atsaišu mietiņi, tās viegli var uzcelt, vai neizjaucot pārnest no vienas vietas otrā, viens cilvēks. Izvēloties vajadzētu interesēties tikai par tāda tipa teltīm. Uzmanība būtu jāpiegriež ne tikai tam cik "vietīga"  ir telts. Svarīgs ir telts konstrukcijas tips, izmantotie materiāli, kā arī, vai ir priekštelpa. Neskatoties uz lielo līdzību konstrukcijas ir ļoti dažādas. Karkasa 2 loki (ribas) var krustoties telts augšpusē. Var būt vairāk loku un krustoties dažādās vietās, tādas teltis būs izturīgākas vējā, taču nedaudz smagākas un ilgāk uzstatāmas. Ārējais jumts var būt brīvi uzklājams, vai arī kopā ar karkasu. Pirmais ir daudz praktiskāks. Telts kurai ir tikai viena kārta ir derīga gulēšanai tikai siltā laikā. Pat ja guļammaiss ir silts uz sienām izveidojies kondensāts to ātri saslapinās. Telts pamatā ir no trīs materiāliem. Jumts, iekšējās telts jumts un grīda.
 TeltsĀrējajam jumtam jābūt stipram un protams ūdensnecaurlaidīgam. Šuvēm jābūt no iekšpuses kvalitatīvi nolīmētām, lai lietus laikā nebūtu nepatīkamu pārsteigumu. Ja rodas šaubas vai jumts ir no ūdensnecaurlaidīga materiāla, tad gadījumā ja tas ir tīrs, to var viegli pārbaudīt, pieliekot pie atvērtas mutes un mēģinot iesūkt gaisu. Ja tas izdodas, ūdensnecaurlaidība ir apšaubāma. Telts jumtā vajadzētu būt ventilācijas lodziņam. Ja tas ir pašā augšā ar papildus jumtiņu - telts būs nedaudz aukstāka, labāk ventilēsies (kas ir svarīgi ja tajā guļ vairāk cilvēku nekā paredzēts, vai ja ir karsts laiks). Arī no rīta tā ātrāk izžūs. Ir teltis kurām jumtu nevar noņemt, tas ir nopietns trūkums. Tādu telti nevar ātri izžāvēt un sarullējot jumtu kopā ar iekšējo telti, tā kļūst viscaur mitra. Savukārt mitra telts ir smaga un ātri bojājās. Krāsai varētu būt otršķirīga nozīme. Tumša saulē stiprāk sakarst, kas ir labi, jo telts no rīta ātrāk izžūst. Diemžēl ja tanī jāuzturas arī saulainā dienā, var būt stipri par karstu. Savukārt sarkanā teltī pa dienu būs sarkans apgaismojums, kas nebūt nav patīkami. 
 Iekšējās telts galvenās funkcijas ir norobežoties no odiem un citiem nevēlamiem īrniekiem un aizturēt no jumta pilošo kondensātu. Iekšējā telts vienmēr ir ar "durvīm" no tīkliņa, kuras savukārt piesedzās ar "durvīm" no telts auduma. Iekšējās telts audumam nevajadzētu būt blīvam.
 Telts grīdai jābūt pilnīgi ūdensnecaurlaidīgai un no pret asumiem izturīga materiāla. No šāda materiāla jābūt ne tikai iekšējās telts grīdai, bet arī sāniem vismaz 15 cm no zemes, lai slapja zāle un ūdens straumītes lietus laikā neradītu neērtības. Bieži pielietotais, čaukstīgais un spīdīgais, it kā šķiedrainais materiāls ir visai labi sevi pierādījis. Tas gan nav sevišķi izturīgs, toties viegls.
 Ja telts svaram nav izšķiroša nozīme, priekšroka dodama teltīm ar priekštelpu (nojumi). Ja telts ir ar priekštelpu, tad pati telts ir brīva no somām, rezultātā tur var sagulēt vairāk cilvēku, tātad papildus svars sevi atsver. Ja teltij ir ieeja ne tikai caur priekštelpu, bet arī no otras puses, tas ir liels pluss. Vajadzības gadījumā priekštelpu var pilnīgi aizkrāmēt un izmantot otru ieeju. Tāpat parocīgi naktī ventilācijas regulēšanai izmantot rāvējslēdzējusus galvas tuvumā.
 Telts kopšana ir vienkārša un neprasa daudz laika. Tikko nopirktai teltij vajadzētu saskaitīt mietiņus un to skaitu uzrakstīt uz telts somas. Nav grūti nopirkt sarkanu līmlenti (izolācijas lenti). Šādu lenti vajadzētu uztīt uz mietiņu redzamajām daļām. Ja mietiņi ir iezīmēti un to skaits ir zināms, tie nepazudīs pat garā zālē.
 Ar laiku telts "prasās" pēc mazgāšanas. Piemēram kādā pēcpusdienā tuvojoties negaisam telts ir lielā steigā sarullēta ar pāris dučiem mušu un dunduru iekšpusē. Ārējo jumtu var mazgāt tikai remdenā ūdenī, ar vāju mazgāšanas līdzekli, īpaši saudzējot šuvju iekšpuses aplīmējumu. Ņurcīšanas un karsta ūdens ietekmē tas viegli var atlīmēties. Par veļas mašīnu pat domāt nevajadzētu, tikai ar mīkstu birsti vai lupatu. Ja iespējams, no ārējā jumta ilgas mērcēšanas vajadzētu izvairīties.
 Iekšējā telts agri vai vēlu ir jāmazgā un to arī vajadzētu darīt. Var izmantot veļas mašīnu saudzējošā režīmā. Ieteicams būtu mazgāt ar rokām, jo čaukstošajai telts grīdai lieka ņurcīšana, 20 minūšu garumā, nenāk par labu.
 Žāvēt telti vajadzētu savlaicīgi, vislabāk ja to var izdarīt apmetnē pirms locīšanas. Tikai tad ja ir 100% pārliecība, ka pat telts biezās šuves ir izžuvušas, to mājās nevajag vēlreiz žāvēt. Pretējā gadījumā to nedrīkst aizmirst. Lai arī telts gatavota no sintētiskiem materiāliem, tā iegūst nepatīkamu aromātu un kļūst neizturīgāka. Iekšējo telti izžāvēt ir diezgan viegli, turpretī ārējā, savas ūdensnecaurlaidības dēļ, ir plaši jāizklāj vienā kārtā, vai arī ik pēc laika jāpārcilā.
 Loca telti katrs pēc saviem ieskatiem. Virsējo un apakšējo telti vajadzētu locīt atsevišķi. Parasti saloca ar telts somas garumu vienādā platumā un uztin uz telts loku (ribu) mietiņiem. Jāizvairās no asām locījumu vietām telts grīdā, taču tas praktiski nav iespējams.
 Glabāt telti būtu vēlams sausā vietā, vēlams temperatūrā virs nulles. Ja telts ir pilnīgi izžāvēta, to droši var glabāt neizņemtu no somas, vai vajadzības gadījumā ielikt polietilēna maisiņā.
 Telts remontu var veikt pašu spēkiem. Ja virsējais jumts ir no gumijota auduma, ar sudrabotu iekšpusi, tad to var labi salīmēt ar līmi "Moments", taču mazgāšanu tāds ielāps neizturēs. Vislabākais materiāls līmēšanai ir oriģinālais telts materiāls. Vēl nesen to varēja nopirkt veikalā "Gandrs" Kalnciema ielā. Iekšējo telti var vienkārši salāpīt. Grīdā sīkus caurumus var aizlīmēt ar līmlentu (skoč) no abām pusēm. Ja pārlūzis loka (ribas) viens posms, to var izlabot lūzuma vietai uzliekot atbilstoša diametra plānsienu caurules gabalu.

 

UZ   PAMATLAPU

 .