Svariņi

Makšķerēšanā svariņus izmanto ļoti plaši. Tie praktiski visi gatavoti no svina, jo volframs ir pārāk dārgs un nepateicīgs(ciets) materiāls. Neskatoties uz vienkāršo svariņu lomu makšķerēšanas inventārā, to daudzveidība ir ļoti liela. Gan forma, gan svars, gan stiprinājums nosaka konkrētā svariņa pielietojumu. Vienkāršojot varētu iztikt ar skrotveidīgajiem svariņiem pludiņmakšķerei, karotveidīgajiem gruntenei un trīsstūrveidīgajiem spiningam, bet tas nebūtu makšķernieku gaumē.
Vienkāršākais svariņu veids ir skrotis. Tās var būt gan ar caurumu vidū, gan šķeltās, atkarība no tā, vai tām jābūt kustīgām, vai nē. Ierastākā to pielietošana - pludiņmakšķere. Nopērkami apjomīgi lodīšveida svariņu komplekti, kur tie sadalīti pēc svara kārbas nodalījumos. Tas ļauj ātri un precīzi nobalansēt pludiņu. Zinot pludiņa celtspēju, to var gandrīz precīzi izdarīt bez peldināšanas vannā. Šķeltās skrotis uzliek uz auklas vajadzīgajā vietā un ar standziņām saspiež tikai tik daudz, lai tās neslīdētu pa auklu, pretējā gadījumā tiks bojāta aukla un tas jau draud ar loma zaudēšanu.
Līdzīga pielietošana ir iegarenajiem svariņiem. Tiem ir priekšrocība -  pretēji skrotīm uz tiem neuzķeras aukla, tātad tā retāk samudžināsies. Piekniebjot pie auklas šķeltos olīvveida svariņus, tas jādara precīzi, lai aukla ieietu un izietu no svariņa precīzi spicajos galos, citādi aukla aiz tiem ķersies vēl biežāk nekā aiz skrotveidīgajiem.
Pilienveidīgos un zvanveidīgos svariņus izmanto gruntsmakšķerēm. Aiz tiem reti aizķeras aukla, taču tie nav noturīgi uz grunts. Laba izvēle makšķerējot vietās bez straumes un vietās, kur svariņi bieži ieķeras akmeņos. Zvanveidīgos svariņus rekomendē izmantot vertikālai gruntsmakšķerei, tātad arī zemledus makšķerēšanā.
Rombveida svariņš gruntsmakšķerei, biežāk aizķer auklu un labāk turas uz grunts salīdzinājumā ar pilienveida svariņu. Ļoti optimāls risinājums. Lokšņu svinam vajadzētu būt makšķernieka piederumu kastē. Ar to vajadzības gadījumā var aizstāt jebkuru svariņu. Protams labāk ja tas nav jādara. Loksnes svins viegli griežams ar šķērēm un nazi.
Patentētais franču olīvveida svariņš. Svariņa un caurulītes sānos ir sprauga. Pagriež tā, lai spraugas sakrīt, ievieto auklu un pagriež caurulīti uz citu pusi. Rezultātā iegūstam slīdošu svariņu. Noderīgs ja nepieciešams operatīvi mainīt svariņus, bet uzvērt tos pa auklas galu nav laika. Ražo dažāda smaguma svariņus. Gredzenveida svariņu vienīgā priekšrocība - labi noturas uz smilšainas grunts. Viens no izmantošanas variantiem - makšķerēšanai vietās ar stipru straumi, piemēram pavasarī velkot Gaujā vimbas.
Enkurveida svariņš ir diezgan jauns izgudrojums. No stieples izveidotām aizķerēm ir divi stāvokļi. Viens, kad aizķeres ir piekļautas svariņam(sk.attēlu). Tādā stāvoklī nogrimstot uz grunts, svariņš līdzīgi kā enkurs, ļoti labi noturas uz grunts. Velkot ārā, tas var aizķerties aiz kāda lielāka akmens, tad pavelkot aiz auklas mazliet stiprāk, aizķeres pāriet otrā stāvoklī(virzienā prom no auklas) un tādējādi atkabinoties no akmeņiem un siekstām. Krastā aizķeres atgriež sākuma stāvoklī. Efektīgs straumē, vai gadījumos, kad ļoti gara aukla(makšķerējot jūrā no krasta).
Makšķerējot ar pludiņmakšķeri, dziļuma mērītāji ir noderīga lieta. Nepazīstamās vietās, vai vietās, kur ir ļoti dažāds dziļums, ar to var ātri un galvenais precīzi, noregulēt pludiņa stāvokli. Izplatīti ir divu veidu dziļuma mērītāji - veļas knaģa tipa un zvanveida ar korķa ieliktni. Knaģveidīgo uzkož uz āķa, pat nenoņemot ēsmu. Zvanveidīgajam izver āķi caur cilpiņu un iedur āķa smaili korķī.
Trīsstūrveida svariņš paredzēts spiningošanai un velcēšanai. Tā ekscentriskā forma neļauj svariņam griezties, rezultātā netiek savērpta aukla. Ja spiningojot izmanto metāla pavadiņu, tad svariņu var iekabināt gan pirms, gan pēc pavadiņas. Spirālveida svariņš, paredzēts spiningošanai. Tā galvenā priekšrocība - ātra uzlikšana un noņemšana. Svariņu uzliek neatkabinot vizuli. Auklu ievij vienā atsperē, tad aptin ap svariņu(vēlams pa iezīmēto rievu) un tad ievij otrā atsperē, piebīda pie vizuļa un var turpināt spiningot. Kad tāli metieni vairs nav vajadzīgi, vai piekabina smagāku vizuli, svariņu var ātri atkal noņemt. Noderīgs gadījumā, ja spininga kāts piemērots smagākiem vizuļiem, bet reizēm ir vēlēšanās iemest arī ko vieglāku, vai aizmest maksimāli tālu.
Diskveida svariņš ir ar līdzīgām īpašībām kā rombveida. Atšķirība tāda, ka tas paredzēts gruntsmakšķerēm ar fiksētu svariņu. Laba izvēle straujā vietā. Pie kam svariņa malām nav jābūt pilnīgi noapaļotām.

 

UZ   PAMATLAPU

.