Guļammaisi un matrači

 Guļammaisi ir iedalāmi pēc konstrukcijas un gaisa temperatūras diapazona, kādam tie domāti. Vienkāršie, taisnstūra formas ir ieteicami tad, ja paredzēts tos izmantot arī kā segu (atverot rāvēju līdz galam), vai arī tie ir divi - kreisais un labais. Tad ar rāvējiem saslēdzot tos kopā, iegūst ērtu divvietīgo guļammaisu. Guļot diviem vai trijiem vienā guļammaisā ir siltāk, taču aizmigt daudz grūtāk. Pēdējā laikā atsakās no tādu maisu lietošanas. Izplatītāki ir vienvietīgie, pieguļošie guļammaisi, tie pie tāda paša svara ir biezāki (siltāki). Pērkot guļammaisu, uzmanība jāpievērš sekojošām īpašībām. Vai guļammaiss ir visa auguma garumā, vai līdz pleciem, vai pat līdz jostasvietai (ziloņkāja). Ja kaut kāda iemesla dēļ vienmēr līdzi būs silta jaka, pilnīgi pietiek ar guļammaisu līdz jostasvietai. Vai vajadzīgs guļammaiss kurā ir vieta arī galvai, tas ir katra gaumes jautājums. Priekšroka būtu dodama guļammaisam visa auguma garumā. To cik silts ir maiss var redzēt apskatot etiķeti guļammaisa iekšpusē. Parasti tur tiek uzrādīts temperatūras diapazons komfortablai gulēšanai. Pie augstākās diapazona robežas, maisā var gulēt bez apģērba. Diemžēl, lai palielinātu savas produkcijas noietu, firmas - ražotājas neuzrāda reālu temperatūru, tādēļ nevajadzētu akli ticēt rakstītajam. Guļammaisa biezums ir ticamāks rādītājs. Ja arī maiss izskatās biezs, bet saspiežot starp pirkstiem, gandrīz vai nejūt polsterējumu, tādā maisā silti nebūs, mugura sals noteikti. Ļoti svarīgi, no kāda  materiāla ir "siltinošās" šķiedras, kā un cik kārstās tās ieklātas. Diemžēl to noteikt ne vienmēr izdodas. Vasaras vidu parasti nav vajadzība pēc silta guļammaisa, taču reizēm naktis ir izteikti aukstas, labāk ja maiss ir ar siltuma rezervi. Ja mājās ir vairāki guļammaisi un ļoti gribās zināt kurš no tiem ir "siltāks", to var noskaidrot, tikai nedaudz pacietības. Noklāj abus maisus uz grīdas. Ielej divās vienādās pudelēs vienādi karstu ūdeni un aizkorķētas vienādi ievieto katru savā guļammaisā. Pēc pāris stundām jāpatausta pudeles un kļūs skaidrs kurš maiss labāk tur siltumu. Vajadzētu gaidīt līdz kādā no maisiem pudele kļūst remdena, tad arī būs vislielākā siltuma starpība starp pudelēm. Ja starpību ar roku sajust nevar, maisi ir līdzīgi pēc siltuma vadāmības. Ja lieto termometru, tad temperatūra jāmēra nevis maisos, bet pudelēs.
 Guļammaisa ārējās apdares materiālam  jābūt "elpojošam" un viegli tīrāmam ar mitru lupatu. Ja tas ir ūdensnecaurlaidīgs, tātad "neelpojošs", rezultātā to pēc katras nakts būs jāžāvē, kas praktiski nav iespējams. Izņēmums ir ar Goretex apšūti maisi, bet tie ir dārgi, tomēr ja vēlaties gulēt zem atklātas debess lietus laikā, jums nav citas izvēles. Nepērciet gaišu guļammaisu, tas nebūs praktiski.
 Attiecībā uz guļammaisu iekšējās apdares materiālu, pastāv divi pretēji viedokļi. Vieni uzskata , ka tam jābūt no kokvilnas tipa auduma, jo tad tas ir patīkamāks guļot un mazāk svīst. Otri dod priekšroku sintētiskam materiālam, jo tas ir slidenāks un mazāk smērējās. Pareizāk būtu izvēlēties guļammaisu ar sintētisku oderi. Ja maisā bieži jāguļ, būtu lietderīgi ieklāt maisā kokvilnas (palagu auduma) maisu, tā būs higiēniskāk. Guļammaisu bez nepieciešamības nevajadzētu mazgāt.
 Matrači ir divu veidu - piepūšami un no poraina materiāla. Pārgājienos galvenais kritērijs ir svars, laivu braucienos tilpums. Tāpēc laivu braucienā priekšroka dodama piepūšamajiem matračiem, it sevišķi ja līdzi ir pumpis, ar ko tos ātri var piepūst. Pēdējā laikā pārdošanā parādījušies ļoti viegli piepūšamie matrači, pārdurt gan tos ir ļoti viegli.

 

UZ   PAMATLAPU

.